Význam dentální hygieny.

 
_X6A2448.jpg
 

Proč dentální hygiena – jaký má význam – co vás čeká při návštěvě dentální hygienistky.

Dentální hygiena je poměrně nový obor, který se postupně dostává do povědomí stále více lidí. Poskytování moderní stomatologické péče se již neobejde bez aktivní spolupráce s dentální hygienistkou.

Dentální hygiena má velký a nezastupitelný význam v prevenci a léčbě onemocnění dutiny ústní, především vzniku zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy. V neposlední řadě má také význam estetický.

Práce dentální hygienistky zahrnuje podrobné vyšetření zubů a dásní, v případě parodontitidy zjistí stupeň poškození závěsného aparátu zubů, zhotovení rentgenových snímků, dále posouzení stavu hygieny, odhalí nedostatky v čištění zubů, vysvětlí příčiny problémů v dutině ústní a možnosti léčby, vybere vhodné pomůcky ústní hygieny podle potřeby každého klienta a procvičí s ním jejich používání. Protože právě každodenní pečlivé čištění – odstraňování plaku a tedy i bakterií ze všech ploch zubů a z mezizubních prostor je nezbytné k udržení zdravých zubů.

Další část dentální hygieny je profesionální čištění zubů. Dentální hygienistka pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů odstraní měkké povlaky a zubní kámen z povrchu zubů, rovněž z míst skrytých pod dásní, na kořenech zubů, kde se také zubní kámen usazuje. Toto ošetření běžně nebývá bolestivé, v případě vyšší citlivosti nebo při práci v hlubších lokalitách pod dásní je možné provést znecitlivění pomocí místní anestezie. Pravidelné odstraňování měkkých i tvrdých nánosů je velmi důležité, protože plak i kámen obsahují velké množství bakterií, které způsobují onemocnění v dutině ústní, tedy zubní kaz, zánět dásní a parodontitidu.

Po ošetření následuje leštění povrchu zubů rotačním kartáčkem a leštící pastou, Podle potřeby také leštění a odstranění pigmentů a nežádoucího zabarvení zubů přístrojem Air Flow, tzv.pískování. Tyto metody odstraňují zabarvení z povrchu zubů, pokud si klient přeje zesvětlit vlastní barvu zubů, lze provést bělení zubů, domácí nebo ordinační. Oba způsoby používají peroxidový gel. Při ordinačním bělení je efekt okamžitý, používá se vyšší koncentrace gelu, 30 – 40%. Při domácím bělení se podle otisku zubů zhotoví gumové formičky, do kterých se nanáší 10 – 15% gel a nasazují se většinou na noc po dobu 7 až 10 dnů. Dentální hygienistka vše vysvětlí a poradí vhodnou metodu bělení.

V čistých ústech a na čistých zubech se také mnohem lépe vyšetřuje a pracuje zubnímu lékaři. Dentální hygienu je vhodné absolvovat v pravidelných intervalech, obvykle půlročních. Velký význam má také u dětí, které si takto vypěstují správné hygienické návyky a mají šanci udržet si zdravé zuby po celý život.